Aparaty Stałe

Aparaty Stałe

Aparat stały mocowany jest do szkliwa zębów za pomocą kleju kompozytowego. Zamki – prawidłowo pozycjonowane na powierzchni zęba i połączone drutem (łukiem) są kluczem do sukcesywnego prostowania zębów.

Przy prawidłowej higienie szkliwo pod zamkami pozostaje zdrowe i niezmienione – po zdjęciu aparatu i usunięciu kleju nie pozostają na szkliwie żadne zmiany.

Zamki ortodontyczne ze względu na rozmiar są najbardziej widoczną częścią aparatów stałych.

Zamki tradycyjne – w których mocowanie drutu do zamka odbywa się za pomocą małych gumeczek lub metalowych drucików. Gumki zmieniane są na wizytach kontrolnych. Szeroki wybór kolorów sprawiają, że aparat zmienia się wizualnie po każdej aktywacji. Zamki metalowe wykonane są ze stopów metali; dostępne są również zamki przezroczyste z bezbarwnymi gumkami lub o zabarwieniu mlecznym (imitujących barwę naturalną zęba). Aparat z zamkami szafirowymi jest znacznie mniej widoczny w porównaniu do metalowego.

Zamki bezligaturowe (samoligaturujące, system niskiego tarcia) – stanowią alternatywę dla zamków tradycyjnych. Nie potrzebują elementów gumowych do mocowania łuku – posiadają wbudowaną klapkę, która zamknięta przytrzymuje łuk w zamku. Klapki pozwalają na swobodny ruch drutu w slocie zamka i mniejsze wzajemne tarcie obu elementów – umożliwia to zastosowanie mniejszych sił niezbędnych do przesunięć zębowych. Mniejsze siły wiążą się z mniejszym bólem zębów po aktywacji aparatu. Zęby przesuwają się szybciej i efekt leczenia (eliminacji stłoczeń) widoczny jest szybciej niż w zamkach ligaturowanych. Dłuższe działanie aparatu pomiędzy wizytami umożliwia rzadsze wizyty kontrolne. Aparat samoligaturujący jest bardziej biokompatybilny, bezpieczniejszy dla zębów. Zalecany jest szczególnie u Pacjentów z chorobowo zmienionym przyzębiem orz z dysfunkcjami w stawie skroniowo-żuchwowym.

Występuje w wersji z zamkami metalowymi oraz kosmetycznymi (z metalową klapką).

Zamki bezniklowe – alternatywa dla Pacjentów mających uczulenie na nikiel, którzy chcieliby podjąć leczenie zamkami metalowymi.