Aparaty Zdejmowane
Aparaty zdejmowane – przeznaczone są dla młodych Pacjentów, są stosowane najczęściej w uzębieniu mieszanym (rzadziej, gdy jest uzębienie pełne mleczne lub stałe). Projektowane są indywidualnie dla Pacjenta, po wcześniejszym wycisku lub skanowaniu zgryzu.
Pacjent samodzielnie zakłada i zdejmuje aparat. Z racji, że można je wyjąć na czas mycia zębów, nie stwarzają problemów higienicznych. Materiałem, z którego jest stworzony aparat jest akryl, druciane elementy utrzymujące są stopami metali. Aparaty zdejmowane w zależności od profilu działania dzielą się na dwie grupy:
Czynne – jako źródło sił przesuwających zęby wykorzystane są siły pochodzące z elementów aparatu – śrub, sprężyn, teleskopów. Celem stosowania aparatów czynnych jest rozbudowa łuków zębowych i rozbudowa miejsca dla zębów, które rosną. Także korekta nieprawidłowo ustawionych zębów, eliminacja szkodliwych nawyków, jak tłoczenie języka lub nawyk nagryzania warg. Pacjent samodzielnie aktywuje aparat wg wskazań lekarza – aktywacja odbywa się poprzez rozkręcanie śrub wbudowanych w aparat. Dzięki poszerzeniu aparatu łuk zębowy także się poszerza zwiększając ilość miejsca dla zębów.
Czynnościowe – jako źródło sił przesuwających zęby wykorzystane są siły przenoszone z mięśni Pacjenta poprzez aparat na zęby. Stosowane są najczęściej w szkieletowych wadach zgryzu, gdy niezbędne jest przesunięcie całych kości względem siebie, nie tylko zębów. Projektowane są w tak zwanym zgryzie konstrukcyjnym – ustalonej przez lekarza pozycji żuchwy w stosunku do szczęki. Ich celem jest kontrola i ukierunkowanie wzrostu szczęk. Zmieniają tym samym rysy twarzy. Najczęściej stosowanym i bardzo skutecznym w leczeniu wad zgryzu jest Twin-Block – czynnościowy aparat dwuczęściowy, lepiej tolerowany przez Pacjentów, niż jednoczęściowe monobloki.
Aparty zdejmowane są skuteczną metodą leczenia tylko wówczas, gdy są noszone wg wskazań lekarza.
Zamki bezniklowe –alternatywa dla Pacjentów mających uczulenie na nikiel, którzy chcieliby podjąć leczenie zamkami metalowymi.