Leczenie Kanałowe / Endodoncja

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba, opracowaniu (oczyszczeniu) i dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz ich wypełnieniu. Ma to na celu eliminację bakterii znajdujących się w kanałach.

Czas leczenia i ilość wizyt jest zależna od ilości kanałów korzeniowych w leczonym zębie, ich drożności, przebiegu, szerokości. Współczesna endodoncja dąży do tego, aby leczenie kanałowe łącznie w wypełnieniem kanałów odbyło się na jednej wizycie. Zapobiega to wtórnym infekcjom kanałów, co może znacznie utrudnić powodzenie leczenia. Jednoetapowe leczenie nie zawsze jednak jest możliwe, wówczas leczenie rozkłada się na dwie lub więcej wizyt.

Wskazania do leczenia kanałowego

  • Samoistny ból zęba
  • Bóle nocne
  • Ból na nagryzanie
  • Obrzęk i ból błony śluzowej w rzucie zęba
  • Przetoka ropna (ujście ropy) przy zębie (wówczas dolegliwości bólowe mogą nie występować)
  • Zmiana koloru zęba (ściemnienie)
  • Uraz zęba z obnażeniem miazgi (objawem obnażenia jest krwawienie ze środka zęba)
  • Choroby periodontologiczne prowadzące do zwiększonej ruchomości zęba

Wskazania do leczenia kanałowego

Istotne w przypadku leczenia kanałowego jest dokładne usunięcie tkanek miękkich z jamy zęba. Ząb pozbawiony miazgi jest zębem martwym – odnerwionym i pozbawionym naczyń krwionośnym. W związku z tym twarde tkanki zęba nie są odżywiane tak jak w zębie żywym, zatem z czasem dochodzi do zmiany ich zabarwienia. W przypadku urazów często powodem przebarwień jest krew wnikająca w kanaliki zębiny. Ciemniejsza barwa zęba jest szczególnie problemem, jeśli dotyczy zębów przednich, stanowiących o estetyce uśmiechu.

Wybielanie zębów martwych

Jeśli doszło do zmiany zabarwienia zęba leczonego kanałowo, możliwe jest jego wybielanie. Zabieg wybielania zębów martwych wygląda jednak inaczej niż żywych. W przypadku zębów odnerwionych materiał wybielający zakłada się do wnętrza zęba (do komory pozbawionej miazgi). Opatrunek ze środkiem wybielającym wymienia się co 3-4 dni, aż do czasu uzyskania pożądanego koloru zęba. Wówczas zakłada się wypełnienie stałe. Podkreślić należy, że wszelkie domowe sposoby wybielania oraz powierzchowne wybielanie metodą gabinetową są nieskuteczne w przypadku zębów martwych.

Jak postępować z zębem po leczeniu kanałowym

Zęby martwe z czasem są bardziej kruche niż zęby żywe. Należy mieć to na uwadze gryząc twarde pokarmy. Codzienne zabiegi higieniczne nie różnią się od zębów żywych. Z uwagi na fakt, że po leczeniu kanałowym wypełnienia są często bardziej rozległe i sięgające powierzchni stycznych, należy zadbać o szczególną higienę właśnie w tych miejscach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych czy wrażliwości na nagryzanie konieczna jest wizyta u stomatologa. Regularne wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy. W przypadku złamania zęba leczonego endodontycznie zaleca się założenie korony protetycznej, co wzmocni twarde tkanki zęba i odtworzy prawidłowy kolor.

Podatność na próchnicę zębów leczonych kanałowo

Zęby po leczeniu endodontycznym pozbawione są żywej miazgi. Miazga zęba odpowiada za odżywienie twardych tkanek zęba (zębiny) i dostarczenie czynników obronnych. Zęby po leczeniu kanałowym są pozbawione tych czynników w związku z czym ich ochrona przed próchnicą jest osłabiona. Co za tym idzie - próchnica rozwija się i postępuje szybciej. Zaleca się zatem regularne kontrole stomatologiczne oraz zgłoszenie do stomatologa w przypadku podejrzenia nawet niewielkiej nieszczelności wypełnienia.